b_100_0_16777215_0___images_stories_gender.jpg

Co to jest biseksualność? Kto jest biseksualny?

Wielu ludzi to 100% geje lub lesbijki. Emocjonalnie i seksualnie pociągają ich wyłącznie osoby tej samej płci. Inni są całkowicie heteroseksualni nawiązując bliskie i seksualne relacje tylko z ludźmi przeciwnej płci.

Co jednak ze wszystkimi pozostałymi? Znaczący odsetek ludzi nie wpisuje się jednoznacznie do żadnej z powyższych kategorii, ponieważ doświadczają oni, w pewnym okresie swojego życia, seksualnego i emocjonalnego pociągu do ludzi obu płci.

Z braku lepszej nazwy określają sie oni jako biseksualni, chociaż wielu woli określać się jako: „panseksualni”, „nie-preferujący”, „seksualnie płynni”, „ambiseksualni”, lub „omni-seksualni”.

 

Skala Kinsey'a od zera do sześć, została rozwinięta przez naukowców zajmujących się zagadnieniami życia seksualnego by opisać orientację seksualną jako kontinuum. Osoby heteroseksualne zajmują na skali ZERO, podczas gdy geje i lesbijki SZEŚĆ na drugim końcu skali. Każda inna osoba, lokująca się pomiędzy jeden i pięć jest biseksualna.

Ludzie, którym można przyporządkować na skali JEDEN lub DWA przeważnie nawiązują relacje emocjonalne i seksualne z osobami płci przeciwnej, mają jednak nieco zainteresowania jak i doświadczeń również z parterami tej samej płci.

Osoby lokujące się na skali na poziomie TRZY są mniej więcej tak samo zainteresowane mężczyznami jak i kobietami. Osoby posiadające PIĘĆ na skali, wybierają głównie parterów tej samej płci, jednak nie są całkowicie homoseksualne i są nieco zainteresowane, jak i mają doświadczenia z osobami płci przeciwnej.

Kto jest biseksualny?

Jak z powyższego widać, nie można w sposób łatwy i jednoznaczny zdefiniować biseksualności, a sami biseksualni są bardzo różnorodna społecznością. Jest wiele teorii opisujących modele zachowań biseksualnych. J. R. Little rozróżnia 13 typów biseksualności według kryteriów doświadczeń i pożądania seksualnego. Są to:

 1. Biseksualiści alternatywni: mogą mieć związek z mężczyzną, następnie po zakończeniu takowego mogą do kolejnego związku wybrać kobietę, a następnie ponownie powrócić do związku z mężczyzną.
 2. Biseksualiści, na których zachowanie homoseksualne miał wpływ czynnik środowiskowy: przeważnie są heteroseksualni, jednak wybiorą parterów tej samej płci w sytuacji kiedy nie mają możliwości wyboru partnera płci przeciwnej, np. w więzieniach, wojsku, szkołach i internatach „żeńskich” lub „męskich”
 3. Biseksualiści w związkach jednoczesnych: ich główne - podstawowe związki są wyłącznie z osobami jednej płci, podczas gdy drugorzędne - przygodne/przypadkowe, związki mają z osobami innej (drugiej) płci
 4. Biseksualiści uwarunkowani: to osoby heteroseksualne lub homoseksualne, które jednak nawiązują związki z ta samą lub inną płcią w celu uzyskania korzyści finansowych, zawodowych, lub w innym konkretnym celu, jak np. heteroseksualni mężczyźni, którzy zostają homoseksualnymi prostytutkami, lub lesbijki, które wychodzą za mąż w celu uzyskania akceptacji ze strony rodziny lub też posiadania dzieci.
 5. Biseksualiści emocjonalni/uczuciowi: mają relacje uczuciowe tak z kobietami jak i mężczyznami, jednakże relacje seksualne tylko z osobami jednej płci.
 6. Biseksualiści zintegrowani: są w więcej niż w jednym związku, w tym samym czasie mają jednakowo silne dwa związki - jeden z mężczyzną, a drugi z kobietą.
 7. Biseksualiści poszukujący: osoby homoseksualne lub heteroseksualne, lecz uprawiające seks z osobami innej lub tej samej płci w celu zaspokojenia ciekawości, czy też „zobaczenia jak to jest.”
 8. Biseksualni hedoniści: przeważnie hetero lub homoseksualni, lecz angażujący się w seks z osobami tej samej lub przeciwnej płci głównie dla zabawy, czy też dla czysto seksualnej satysfakcji.
 9. Biseksualiści imprezowi: przeważnie heteroseksualni ,lecz angażujący się w seks z osobami tej samej płci będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 10. Biseksualiści odizolowani: obecnie 100% heteroseksualni lub homoseksualni mający jednak za sobą jedno lub więcej seksualnych doświadczeń z osobami tej samej lub innej płci.
 11. Biseksualiści ukryci: w swoich zachowaniach całkowicie hetero lub homoseksualni jednakże mający silne pożądanie dla tej samej/inne płci, jednakże nigdy w takowe się nie angażujący.
 12. Biseksualiści „nakłonieni”: kobiety heteroseksualne uprawiające seks z innymi kobietami wyłącznie dlatego, że zostały do tego nakłonione przez swoich męskich partnerów, na których takie doświadczenia wpływają stymulująco.
 13. Biseksualiści w „fazie przejściowej”: tymczasowo określają się jako osoby biseksualne ponieważ znajdują się w procesie przechodzenia z orientacji heteroseksualnej do homoseksualnej lub odwrotnie.

Wiele osób, z powyżej wymienionych grup, nie musi uważać się za biseksualne, lecz ponieważ pociągają je i/lub mają relacje tak z mężczyznami i kobietami, są one de facto biseksualne.

(c.d.n.)

 

Artykuł opracowany na podstawie:
(tytuł oryginalny)
WHAT IS BISEXUALITY? WHO IS BISEXUAL?
By Kathy Labriola, Counselor/Nurse
Tłumaczenie i opracowanie Rainbow Man, korekta i opracowanie Lucky

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Odsłon: 6135
Komentarze (3)Add Comment
0
Napisane przez niebieska sierpień 21, 2012
Bardzo dobry artykuł o biseksualności.
Nareszcie coś konkretnego i dobrze opracowanego !
0
Napisane przez ciekawa świata czerwiec 14, 2013
Interesujący artykuł, warto poczytać.
0
Napisane przez j sierpień 27, 2013
Nie podoba mi się jakoś żaden z opisów tych 13 typów...

pomniejsz | powiększ obszar

busy

Ostatnie komentarze

Polityka prywatności

Portal genders.pl używa plików cookies. Korzystanie z niego oznacza ich akceptację. Nie wykorzystujemy Państwa danych w celach innych niż prawidłowe funkcjonowanie serwisu. Dowiedz się więcej. Regulamin portalu

Poleć nasz portal

 Powiadom znajomych na Śledziku! Powiadom znajomych na Facebooku! Wykop tę stronę! Dodaj link strony do swojego opisu GG! Podziel się linkiem ze znajomymi na Blipie! Zaćwierkaj linkiem do naszej strony! Dodaj link na swój Google Buzz! Poinformuj swoich znajomych z MySpace! Dodaj tę stronę do zakładek Google Dodaj tę stronę do Del.icoi.us Promuj stronę na Digg Dodaj tę stronę do Technorati Powiadom znajomego e-mailem!